Pierwszy rok życia dziecka to czas, w którym ciało niemowlęcia t intensywnym zmianom rozwojowym. Z każdym miesiącem osiąga nowe umiejętności, coraz lepiej adaptując się do otaczającego je świata.
Znajomość norm rozwojowych i poszczególnych etapów wzrastania dziecka jest niezwykle ważna, aby jak najszybciej zareagować w przypadku zaobserwowania nieprawidłowości.
Przygotowaliśmy ściągę z poszczególnych etapów rozwoju ruchowego niemowlaka w pierwszym roku życia. Koniecznie przeczytajcie.
1 miesiąc.
To czas adaptacji do nowego środowiska. Dziecko nawiązuje kontakt z rodzicami przez dotyk, leży w zgięciowej pozycji ciała, ma odruchy: chwytny, szukania i ssania. Dłonie są ściśnięte w pięści, ruchy są nieskoordynowane.
2 miesiąc.
Niemowlę zaczyna unosić głowę do 45° w leżenu na brzuchu, podpiera się na przedramionach. Potrafi utrzymać włożoną do ręki grzechotkę.
4 miesiąc.
Unosi klatkę piersiową w leżeniu na brzuchu, a także składa dłonie w linii środkowej ciała, sięga po grzechotkę, łapie ją i trzyma. Przy podparciu stóp o podłoże, zgina kończyny dolne.
6 miesiąc.
Trzymane za ręce, podciąga się do siadu z leżenia na plecach, przyciąga głowę do klatki piersiowej i jednocześnie zgina statyw kolanowe i biodrowe. Potrząsa grzechotką, doskonali chwyt nakładkowy - łapie zabawkę całą dłonią z wyprostowanym kciukiem, potrafi przełożyć ją z ręki do ręki. Całkowicie zanika odruch Moro.
9 miesiąc.
Przekręca się w obie strony - z brzucha na plecy i z pleców na brzuch. Początek chwytu zagarniającego (2 i 3 palec zginają się, zagarniając przedmiot do dłoni). Posadzone siedzi stabilnie. Pełza, potrafi obracać się wokół własnej osi.
12 miesiąc.
Siada samodzielnie, raczkuje i podciąga się do pozycji stojącej. Próbuje wykonać pierwsze kroki. Rozwija się chwyt pęsetowy - kciuk jest ułożony przeciwstawnie do palca wskazującego, a dziecko chwyta opuszkami palców. Potrafi samodzielnie trzymać butelkę.
Pamiętajcie, że to tylko ogólne, poglądowe tabele. Każde dziecko rozwija się inaczej i w swoim tempie. Dlatego ważna jest uważna obserwacja niemowlaka oraz zapewnienie mu optymalnych warunków do rozwoju.