Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego

Na dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego cierpi ponad połowa naszej populacji!

Dzieje się tak dlatego, że jest on silnie wykorzystywany w ciągu całej doby - wykonuje ok. 1800 ruchów otwierania i zamykania naszej jamy ustnej. Bierze czynny udział w czynnościach codziennego dnia, ciężko pracując podczas, gdy jemy, mówimy, ziewamy, śpiewamy i myjemy zęby.

Ryzyko powstania zmian w stawie skroniowo-żuchwowym zwiększa się, gdy występują wady zgryzu, zgrzytanie zębami (bruksizm), ubytki w uzębieniu, wady postawy, urazy twarzoczaszki, protezy zębowe, obgryzanie paznokci, czy nadmierne żucie gumy.

Ok, ok. Tylko co to są te przeciążenia i dysfunkcje?

Pod tymi nazwami kryją się dolegliwości takie jak ból szczęki w okolicy uszu pojawiający się najczęściej podczas żucia i szerokiego otwierania ust, zacinanie się stawu, ograniczenie lub nadmierna jego ruchomość, a także charakterystyczne "trzaski" stawowe.

W okolicy stawu skroniowo-żuchwowego przebiega wiele naczyń krwionośnych i nerwów, dlatego dysfunkcja tego stawu może dawać również objawy neurologiczne i laryngologiczne, tj.

  • zawroty i bóle głowy,
  • bóle karku,
  • mdłości,
  • szumy uszne,
  • dzwonienie w uszach.

Na szczęście dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego da się wyleczyć! 

Celem naszej pracy jest optymalizacja napięcia mięśniowego i przywrócenie prawidłowego ślizgu stawowego, poprawa zakresu ruchu oraz wyeliminowanie dolegliwości bólowych. 

W tym celu stosujemy terapię manualną - mobilizację tkanek miękkich i stawów, relaksacje mięśni, kinesiotaping, fizykoterapię (pole magnetyczne, laseroterapia, elektroterapia), a także instruktaż ćwiczeń do stosowania w domu dla utrzymania efektów terapii.

W zależności od przyczyny dysfunkcji, koniecznym elementem terapii może okazać się również konsultacja ortodontyczna i stomatologiczna.