Rwa kulszowa

Ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego promieniujący do pośladka, przez tylną powierzchnię uda i podudzia aż do stopy, pojawiający się nagle, nasilający się nawet przy niewielkim ruchu lub kichaniu - ten opis przywodzi na myśl diagnozę: rwa kulszowa.
Aby ją potwierdzić konieczne jest zebranie wywiadu i wykonanie badań funkcjonalnych (tj. ocena siły mięśniowej, odruchów neurologicznych etc.).
Ból przy rwie kulszowej wywołany jest naciskiem zwyrodniałego krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Przechodzi on po przyjęciu tzw. "pozycji przeciwbólowej" - każdy pacjent znajduje takie ułożenie ciała, w którym dolegliwości ustępują, najczęściej jest to pozycja embrionalna (leżenie na boku z nogami ugiętymi w stawach biodrowych i kolanowych) lub leżenie na plecach z podłożoną poduszką pod kolana.
Na ostry ból w rwie kulszowej zaleca się w pierwszych dniach stosowanie środków przeciwbólowych oraz odpoczynek i odciążenie struktur kręgosłupa.
Unieruchomienie jednak nie powinno trwać dłużej niż 4-5 dni, po których należy rozpocząć rehabilitację. Istnieje zasada, że im wcześniej wprowadzi się odpowiednie ćwiczenia tym mniejsze jest ryzyko powikłań.
Odpowiednio dobrana terapia indywidualna oraz edukacja pacjenta w zakresie ćwiczeń i profilaktyki to kluczowe działania w leczeniu zachowawczym rwy kulszowej.