Rola fizjoterapii w zapaleniu zatok

Temat na czasie – zapalenie zatok, czym jest? Jak fizjoterapia może pomóc? Przeczytajcie!

 Wraz z przyjściem jesieni, zwiększa się częstotliwość przeziębień, spada odporność, organizm musi zużyć więcej energii, żeby się ogrzać, dodatkowo większa wilgotność powietrza i mniejsza ilość słońca sprawiają, że nasze organizmy mają utrudnione zadanie w walce z patogenami.

Zatoki to przestrzenie wewnątrz kości twarzoczaszki wypełnione powietrzem mające ujścia do przewodów nosowych. Ich ostry stan zapalny charakteryzuje się uporczywą wydzieliną z jamy nosowej, często spływającą po tylnej ścianie gardła, prowokującą kaszel. Częstym objawem jest też ból, uczucie rozpierania twarzy, który nasila się przy wysiłku lub zmianie pozycji ciała, gorączka, ogólne zmęczenie i osłabienie. 

Zdarza się, że zapalenie zatok przechodzi w formę przewlekłą – objawia się niedrożnością nosa, katarem, bólem głowy i upośledzeniem lub utratą węchu. 

Poza leczeniem farmakologicznym i inwazyjnym (zabieg chirurgiczny) stosuje się również terapię manualną i techniki powięziowe – poprawiają one odpływ krwi i limfy z okolic głowy, zwiększają ruchomość stawów skroniowo-żuchwowych i kręgosłupa szyjnego, co ułatwia drenaż zablokowanej wydzieliny z zatok przynosowych i czołowych.

Zapobieganie zastojowi, w którym drobnoustroje mają idealne warunki do namnażania, jest kluczowym sposobem na walkę z przewlekłym zapaleniem zatok.

Dużo zdrowia dla Was! 

#osteopatia #fizjoterapia #terapia manualna #terapiapowięziowa #badanie #zapaleniezatok