Osteopatia pediatryczna

Osteopatia pediatryczna to rodzaj terapii bardzo szczególnej i wymagającej, bowiem dotyczy najmłodszych pacjentów - noworodków i niemowląt.

To właśnie dzieci kierują przebiegiem zabiegu, terapeuta dobiera łagodne i delikatne techniki, wsłuchując się w organizm małego pacjenta, jednocześnie angażując rodzica/opiekuna w cały proces leczenia. 

Osteopatia dziecięca znajduje zastosowanie w coraz częściej występujących asymetriach ułożeniowych, trudnościach z karmieniem, nieukojonym płaczu, kolce niemowlęcej, refluksie żołądkowo-jelitowym, problemach z wypróżnianiem, odkształceniu głowy, kręczu szyi, a także w zapaleniu ucha środkowego.

Skierowana jest do dzieci już od 8 dnia życia. Wizyta maluszka zawsze rozpoczyna się od obszernego wywiadu z rodzicem/opiekunem na temat przebiegu ciąży, porodu i stanu zdrowia dziecka.

Następnie osteopata dokładnie bada dziecko, skupiając się na zasadzie, że wszystkie dolegliwości są spowodowane brakiem równowagi w sieci systemów całego organizmu. 

Po zdiagnozowaniu schorzenia terapeuta najczęściej stosuje delikatne i bezbolesne techniki powięziowe (funkcjonalne) oraz terapię czaszkowo-krzyżową.

Bardzo ważnym elementem terapii jest zaangażowanie rodziców/opiekunów w cały jej proces oraz przekazanie im zaleceń i instrukcji postępowania w domu.

Dzięki zastosowanym metodom układy: mięśniowo-szkieletowy, pokarmowy, nerwowy, krążeniowy i immunologiczny zaczynają odpowiednio pracować, co umożliwia zmniejszenie dolegliwości. 

Wizytę u osteopaty dziecięcego warto poprzedzić konsultacją z pediatrą lub innym lekarzem specjalistą.