Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty to potoczna nazwa entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Brzmi dość kosmicznie, lecz w rzeczywistości, są to po prostu zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe w miejscu przyczepów ścięgien do kości.

 

Za ich powstanie odpowiedzialne są mikrourazy, które mogą powstać na skutek długotrwale powtarzanych ruchów, gdy mięśnie są ciągle skurczone i nie mają czasu na regenerację. To prowadzi do ich osłabienia, spadku sprawności kończyny i bólu, utrudniającego codzienne funkcjonowanie.

Najbardziej narażeni na łokieć tenisisty są:

- sportowcy (dyscypliny tj. golf, tenis, rugby, łucznictwo, pchnięcie kulą, podnoszenie ciężarów etc.),

- stomatolodzy,

- mechanicy,

- krawcowe,

- muzycy,

- pracownicy biurowi.

Objawami entezopatii są głównie ból po zewnętrznej stronie stawu łokciowego pojawiający się przy próbie poruszania nadgarstkiem - chwytanie, zaciskanie, podnoszenie, a także tkliwość tkanek podczas dotyku okolicy łokcia oraz poranna sztywność stawu łokciowego.

Leczenie łokcia tenisisty to przede wszystkim czas na odpoczynek i regenerację uszkodzonych struktur. 

Terapia polega na wykorzystaniu metod mięśniowo-powięziowych oraz masażu, który ma na celu rozciąganie i wzmacnianie mięśni prostowników ręki. Stosuje się również zabiegi fizykoterapeutyczne - laser i ultradźwięki, a także kinesiotaping, który pomaga odciążyć przyczepy mięśni, dzięki czemu zmniejsza dolegliwości bólowe.