Kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca to zdecydowanie najczęstsza przyczyna wizyt w gabinecie moich najmłodszych pacjentów.

Jest to zaburzenie wynikające z niedojrzałości układu pokarmowego i zmiany flory jelitowej, objawia się okresowo występującym ostrym i silnym bólem w obrębie jamy brzusznej.

Niemowlę reaguje niedającym się ukoić płaczem, marudzeniem, grymaszeniem lub rozdrażnieniem, prężeniem, zaciskaniem piąstek.

Pamiętajcie, że przy kolce niemowlęcej NIE występują inne objawy, tj. zaburzenie wzrastania, gorączka czy senność.

Dolegliwości związane z kolką mijają ok. 5 miesiąca życia. 

Do tego czasu warto poszukać sprawdzonych i bezpiecznych metod pomagającym zmniejszyć częstotliwość i intensywność ich występowania.

▪️W pierwszej kolejności proponuje się zmianę sposobu karmienia - odpowiednia ilość pokarmu, prawidłowe odbijanie, unikanie połykania nadmiernej ilości gazów, zapewnienie odpowiedniej pozycji dziecka podczas karmienia.

▪️Ważne jest również zapewnienie dziecku bliskości, spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Pomogą w tym tulenie, kołysanie, przytulanie.

▪️Wizyta u osteopaty ma na celu wyeliminowanie dysfunkcji i napięć mogących nasilać objawy. Po zebraniu wywiadu i przeanalizowaniu wyników dotychczasowych badań, stosuje pracę manualną, oceniając jednocześnie pracę układu nerwowego i korygując ewentualne nieprawidłowe nawyki ułożeniowe wynikające ze wzmożonych napięć mięśniowych. 

Wizyta osteopatyczna niemowląt i małych dzieci trwa ok. 30 min. Rodzic/opiekun uczestniczy w każdym etapie wizyty, a także bierze w niej czynny udział. Stosowane techniki są łagodne, delikatne i bezbolesne. To wszystko po to, aby zapewnić moim najmłodszym pacjentom jak największy komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Zapraszamy na konsultacje.