Endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Zmiany zwyrodnieniowe w stawie biodrowym to choroba, która objawia się bólem w biodrze, pachwinie i pośladku, upośledzeniem chodu, charakteryzującym się utykaniem i kołysaniem na jedną stronę podczas chodzenia, a także sztywnością, która znacznie ogranicza zakres ruchu.
U wielu pacjentów występują przeskakiwanie i trzaskanie w stawie oraz osłabienie siły mięśni w kończynie dolnej po stronie zwyrodnienia.
Jeśli choroba nie jest odpowiednio wcześniej rozpoznana i leczona może doprowadzić do pogłębiania dolegliwości i dysfunkcji.
Wszystkie wymienione objawy chorego stawu biodrowego wynikają z faktu, że chrząstka stawu traci zdolności regeneracyjne, ulega ścieńczeniu, traci elastyczność i przestaje pełnić funkcję amortyzatora. Powierzchnia głowy i panewki stawowej ocierają się o siebie, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.
Wskazaniem do wszczepienia endoprotezy, czyli sztucznego stawu jest m.in. jego nieodwracalne uszkodzenie.
Rehabilitacja pooperacyjna to przede wszystkim wczesne uruchamianie, pionizowanie (już na drugi dzień po zabiegu) i nauka chodu o kulach z odpowiednim obciążaniem operowanego stawu.
Powrót do pełnej sprawności zajmuje ok. 3 miesiące, podczas których stosuje się:
  • terapię manualną,
  • ćwiczenia - izometryczne, siłowe, propriocepcji,
  • stretching (rozciąganie),
  • fizykoterapia,
  • trening funkcjonalny,
  • pływanie, jazda na rowerze.

Na zdjęciu endoproteza stawu biodrowego - zbudowana z metalowej panewki i jej wkładki, głowy oraz trzpienia.